Zpět

Deset let nohejbalového turnaje v Češnovicích

Součástí češnovické poutě bývalo sportovní soutěžení v nejrůznější podobě. V minulých letech jím byly např. fotbalové zápasy svobodných se ženatými. Tato tradice byla někdy v polovině osmdesátých let přerušena s začátkem devadesátých let, kdy fotbalové hřiště za č.p. 60 přestalo být udržováno, zarůstalo vysokou travou a začalo se spíš využívat jako skládka materiálu pro vodovod a opravu komunikací, to s obnovením pouťového sportování nevypadalo nijak růžově.

Před deseti lety, o svatoanenské pouti v roce 1992, se naskytla jedinečná příležitost obnovit tradici pouťového sportovního zápolení. U příležitosti stoletého výročí vysvěcení kaple sv. Anny se tehdy v Češnovicích konalo setkání rodáků. Byly velmi důkladné a kromě opravy kapličky, opravy chodníků, úklidu veřejného prostranství bylo v létě roku 1992 zrovna dokončeno svépomocí obyvatel Češnovic budované tenisové hřiště. Slavnostním uvedením hřiště do provozu se stal první ročník pouťového nohejbalového turnaji ,,O pohár obce Češnovice“ , který se uskutečnil právě o pouti v roce 1992. Tehdy se několik místních sportovních nadšenců rozhodlo, že o pouti oželí ,,kolo štěstí“ v hospodě a případný rodinný dýchánek se zákusky a čajem, či kávou, a domluvili se, že změří své síly v nohejbalu. Prvního ročníku turnaje se účastnily čtyři družstva tříčlenná družstva. Přípravu a organizaci turnaji si vzal na starost Jiří Novotný ml.. Obecní úřad věnoval putovní keramický pohár a jeho zmenšení kopie pro vítězné družstvo. Ceny pro další účastníky poskytl Dům módy a sportu – PP. Celá akce se vydařila a stala se tak základem tradice turnaje konajícího se každoročně bez přerušení a ž do současnosti.

V následujících deseti letech se pouťový nohejbalový turnaj značně rozrostl a stal se známým v poměrně širokém okolí. Ze čtyř zúčastněných družstev z prvního ročníku se počet účastníků vyšplhal až na dvanáct a nebýt omezení hracího systému, který nedovoluje účast většího počtu družstev, mohl se několika ročníků zúčastnit vyšší počet družstev. Před vyřazovacím systémem některých turnajů pořadatelé preferují, aby každé družstvo sehrálo aspoň pět zápasů. Z důvodu tohoto omezení bývají někdy někteří přespolní zájemci odmítnuti. Přednost účasti mají místní a ostatní dlouholetí účastníci.

Hrací systém turnaje se vyvíjel spolu s rostoucím počtem účastníků. První dva ročníky byly odehrána systémem každý s každým. Ve třetím ročníku byla družstva rozlosována do dnou čtyřčlenných skupin. Ve skupinách se hrálo systémem každý s každým, podle umístění ve skupinách se pak družstva utkala o celkové umístění – vítězové o celkové první a druhé místo, druzí o celkové třetí a čtvrté, atd. V každé skupině bylo odehráno šest utkání a na to spolu se čtyřmi dalšími o celkové umístění stačilo pouťového nedělní dopoledne. Následující čtvrtý ročník byl v tomto směru přelomový. Do turnaje se přihlásilo dvanáct družstev. Ta byla rozdělena do dvou skupina a turnaj se hrál stejným hracím systémem, jako v minulém roce, vylepšeným o semifinálové zápasy prvních dvou družstev ze skupin. To znamenalo odehrát dvakrát patnáct zápasů ve skupinách a osm zápasů o celkové umístění. Na jediném hřišti nebylo možné takový počet zápasů odehrát během jednoho dne. Tak vznikl model turnaje, který byl zachovám až do současnosti. V pátek je rozlosování, boje ve skupinách probíhají v sobotu odpoledne a v neděli dopoledne a neděli odpoledne se na pořad dostávají zápasy o celkové umístění.

Přestože se o turnaji nevedou podrobné statistiky jako např. v NHL a výsledky z některých let se nezachovaly úplné, lze z informací o výsledcích jednotlivých ročníků vybrat některé zajímavé údaje. V dosavadním průběhu turnaje se na kurtu objevilo celkem 97 družstev, která mezi sebou odehrála 273 zápasů. Na vítězství v turnaji dosáhlo šest družstev, rekordmanem je družstvo ČEDAM se třemi prvenstvími. Nejčastějším účastníkem turnaje je družstvo Santos Plástovice, které v dosavadní historii startovalo osmkrát, z hráčů se Jiří Novotný aktivně zúčastnil devíti ročníků. Nejmladším účastníkem byl Zdeněk Florián ml. ve druhém ročníku, kdy startoval v barvách družstva Češnovice se svých deseti letech. Nejstarším hráčem byl v 9. ročníku Zdeněk Špinar, tehdy hráč družstva Vačimiča. Nejvyšší věkový průměr má už několik let družstvo Santos Plástovice, jehož hráči v desátém ročníku dosáhli dohromady věku úctyhodných 133 let, naopak nejmladší bylo v devátém ročníku poprvé startující družstvo Caletrio s průměrným věkem necelých 14 let. Asi nejjednoznačnějšího vítězství v turnaji dosáhlo družstvo Eagles v devátém ročníku, ve kterém v žádném ze sedmi odehraných zápasů neztratilo ani set. Nejvyrovnanější zápas sehrála v semifinálovém utkání osmého ročníku družstva ČEDAM a Santos Plástovice, kdy se o vítězi rozhodlo ve třísetové bitvě s rozdílem jediného míče v každém setu.
Autor: Václav Kubašta